Young Bits & Digits

Young Bits & Digits

Young Bits & Digits – Edukacja cyfrowa!

Edukacja cyfrowa to podstawa w budowie bezpieczeństwa cyfrowego w nowoczesnym społeczeństwie.

Co chcemy zbudować? Na czym się skupiamy?

Nie zamierzamy stawiać na głowie obecnego systemu edukacji. Chcemy pomóc i wesprzeć nauczycieli i uczniów w klasach od 5 do 8 we wzmacnianiu umiejętności nauczania w obszarze cyfrowym, według niemieckiego modelu dostosowanego do polskich warunków.

Young Bits & Digits jest programem, którego celem jest rozwój kompetencji specjalistycznych wśród nauczycieli oraz uczniów oraz stanowi źródło praktycznych materiałów dydaktycznych (filmy, rekomendowane aplikacje i wskazówki eksperckie itp.). Elementy kształcenia odnoszące się do edukacji cyfrowej (np.: cyberbezpieczeństwa) wbudowane są w środowisko przedmiotu nauczania, stanowiąc jego integralną część.

Przykład: zajęcia z języka obcego (angielski, niemiecki) tematyka zakupy – online shopping- bezpieczne zakupy w sieci, gry komputerowe, bezpieczeństwo ich używania (klasy 7 & 8).
Przykład: zajęcia z matematyki – korzystanie z darmowych aplikacji do prezentacji wyników ankiet (klasy 7 & 8).
Przykład: zajęcia z informatyki – kody QR – skanowanie – bezpieczne aplikacje (klasy 5 & 6).

Biorąc pod uwagę aspekt edukacyjny, za zajęciami wkomponowanymi w obowiązkowe zajęcia szkolne, przemawiają:

– wielopłaszczyznowa analiza tematu, rozciągnięta na różne przedmioty szkolne,
– przemycanie wiedzy w niewymuszony dla ucznia sposób,
– ujednolicenie cech odbiorców w ramach zajęć w klasie (dzieci w tym samym wieku na lekcjach/percepcja, doświadczenia itp.),
– ciągłość i rozwój programu edukacyjnego.

Aby zgromadzić i zweryfikować wszystkie niezbędne materiały, czeka nas ogrom pracy. Przed nami uzupełnienie zespołu ekspertów, spotkania i wyjazdy. Chcemy stworzyć treści dydaktyczne, które jako wzorcowe rozdamy bezpłatnie nauczycielom i uczniom. Jednym z przykładów kooperacji różnych gremiów eksperckich jest lista wskazówek, które pozwolą przygotować dziecko do cyfrowego świata i pomogą chronić je przed zagrożeniami. Plik do pobrania  Lista wskazówek bezpiecznego poruszania się w cyfrowym świecie.

Przyłącz się do nas i wspieraj rozwój dzieci i młodzieży w bezpiecznym korzystaniu z mediów cyfrowych oraz w podnoszeniu ich świadomości na temat możliwych zagrożeń.

Więcej informacji na  

*Opracowanie na podstawie programu Digitale Bildung trifft Schule realizowanego w ramach kooperacji, celem  promowania i trwałego wzmocnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Partnerzy kampanii